BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Decentralizuotos atsinaujinančios elektros energijos mainų platformos kūrėjai: Lietuva eina teisingu keliu

2021 m. lapkričio 30 d. / Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Nors apie tvarumą ir atsinaujinančią energiją visame pasaulyje kalbama vis dažniau, retas savo namuose naudoja saulės ar vėjo elektrinėse pagamintą energiją. Anot UAB „Elertis“ vadovo ir decentralizuotos atsinaujinančios elektros energijos mainų platformos kūrėjo Dariaus Bružo, energija yra viso mus supančio pasaulio variklis, o jos kūrėju jau dabar gali tapti kiekvienas iš mūsų. 

Rodoma:

Nors apie tvarumą ir atsinaujinančią energiją visame pasaulyje kalbama vis dažniau, retas savo namuose naudoja saulės ar vėjo elektrinėse pagamintą energiją. Anot UAB „Elertis“ vadovo ir decentralizuotos atsinaujinančios elektros energijos mainų platformos kūrėjo Dariaus Bružo, energija yra viso mus supančio pasaulio variklis, o jos kūrėju jau dabar gali tapti kiekvienas iš mūsų. 

Liberalizuoja elektros energijos rinką

Klausiamas apie savo startuolio idėją ir kaip ją paprastai paaiškina su energetika visiškai nesusijusiems žmonėms, D. Bružas nusišypso: nors visi suprantame elektros energijos svarbą, ne visi įsivaizduoja, kaip paprasta jau dabar ją gamintiir net dalintis su bičiuliais ar bendraminčiais. 

Prieš metus jis įkūrė decentralizuotos atsinaujinančios elektros energijos mainų platformą „Elertis“, kuri leidžia liberalizuoti elektros energijos rinką bei kartu įgalina paprastus vartotojus tapti aktyviais rinkos dalyviais. Taip, anot įmonės vadovo, yra skatinamas didesnis vartotojų įsitraukimas, o pasitelkus dirbtinį intelektą inžinieriai siekia suprasti ir kurti vartotojų poreikius geriausiai atitinkančius sprendimus.

„Prieš kiek daugiau nei metus gavome Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) finansavimą savo platformai, kuri  leidžia mažiausiems žaliosios energijos gamintojams tiesiogiai parduoti savo pagamintą energiją vartotojams. 

Pats studijavau ir visuomet dirbau energetikos srityje. Vėliau kartu su seserimi stebėjome tendencijas bei ko link eina atsinaujinanti energetika, žaliasis kursas ir nusprendėme, kad turėtų būti galimybė ne tik didiesiems gamintojams valdyti rinką, bet turėtų įsitraukti ir mažieji vartotojai, o ilgainiui elektra taptų nauja valiuta“, – pasakojo „Elertis“ programėlės ir platformos įkūrėjas. 

Tvarių sprendimų link

Pasak pašnekovo, vis dažniau atsigręžiama ir į tvarius sprendimus, todėl siekis pereiti nuo neatsinaujinančios elektrosenergijos, tokių kaip nafta, dujos, anglis ir kt. prie saulės ar vėjo elektrinių yra gana natūralus. Taip vartotojai pereina iš centralizuotos elektros sistemos prie decentralizuotos. 

„Žmogus gali pats patenkinti visą savo elektros poreikį ir tuo pačiu visą perteklių parduoti laisvoje rinkoje.  Tobulėjant technologijoms tai vis sparčiau ateina į rinką. Decentralizacija ir išskaidymas padės pačiai sistemai, sumažins elektros tinklų apkrovas, o ir tai, kas šiandien yra tik mūsų pasirinkimas, ateityje taps būtinybe, nes atsinaujinanti energija taps visiškai įprastu ir būtinu dalyku“, – sakė D. Bružas. 

Įmonės vadovas taip pat sakėsi neretai sulaukiantis klausimų, ar tai apsimoka ir ar atsinaujinanti energija nėra brangi. Tai, anot jo, yra vienas dažniausių mitų, nes palyginus su taršiomis elektrinėmis, saulės ir vėjo jėgainės pagaminta elektra yra pigesnė ir konkurencinga. 

„Kuo rinkoje bus daugiau vartotojų, tuo konkurencingesnė bus pati kaina. Patys saulės elektrinių moduliai pinga. Mūsų įmonė ir toliau laikysis tikslo eiti išvien su energetika, įgalinti kuo platesnį ratą vartotojų. 

Visi esame priklausomi nuo energetikos. Jei nebūtų elektros, sustotų visas pasaulis ir gyvenimas, todėl mūsų tikslas mokyti ir aiškinti, kaip esame priklausomi nuo energetikos. Turime puikias galimybes tapti energijos tiekėjais, investuotojais ir gamintojais“, – samprotavo įmonės įkūrėjas. 

Prisijungti gali jau dabar

Kaip pavyzdį energetikos ekspertas pateikė ir daugiabutyje gyvenančią bei tvariu keliu norinčią žengti bendruomenę bei pavienius gyventojus. Visi jie gali jau dabar pereiti prie atsinaujinančios elektros energijos. Nors daugiabučio stogo visam pastatui reikalingos elektros pagaminti gali nepakakti, ši bendruomenė galėtų prisijungti prie kitos aktyvios kaime gyvenančios bendruomenės, kuri galbūt turi daug nenaudojamos žemės ir norėtų ją paversti saulės elektrine. 

Taip viena bendruomenė gali pagaminti energiją ir panaudoti ją sau bei parduoti ją kitai bendruomenei, kuri galbūt gyvena mieste ir tokių gerų galimybių pasigaminti energijos šiuo metu neturi. 

„Tai ir bendruomeniška, leidžia žmonėms sprendimų ieškoti kartu. Net ir vienas gyvendamas ir norėdamas prisidėti prie šios idėjos žmogus gali tai daryti kartu su bičiuliu, kuris, pavyzdžiui, turi namą ir jo pagaminamą saulės energiją galėtų pirkti ar nuomotis ir pats. Tačiau ir rinkoje yra nemažai pasiūlymų nuomotis ar pirkti saulės elektrinės dalį. Kiekvienas gali tai padaryti jau dabar“, – paaiškino specialistas. 

Rekomenduoja nedelsti

Kuriant šį projektą buvo pasinaudota Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) priemone „Inostartas“. Pasak D. Bružo, turint idėją ir norint kurti savo startuolį, reikėtų nedelsti bei nebijoti kreipiantis pagalbos. Verslininkas sako, kad kreipusis į MITA sulaukė daugybės vertingų patarimų ir žvilgsnio iš šalies, kuris leido priimti ne vieną teisingą sprendimą. 

„Galiu pasakyti iš savo patirties, kad jie turi labai stiprių konsultantų. Pats esu energetikos specialistas, išmanau savo sritį, todėl buvo labai gera išgirsti kitą nuomonę apie verslą, rinką ir taip pamatyti dalykus, apie kuriuos net nebuvau pagalvojęs. Šios visos kompetencijos ir žinios mums buvo itin vertingos. Tikiuosi, kad ir toliau bendradarbiausime“, – kalbėjo D. Bružas. 

Kaip teigia MITA vadovė Birutė Bukauskaitė, mokslo ir verslo bendradarbiavimas skatina visos šalies progresą. „Startuoliai ir jau brandžios įmonės kuria tai, kas tampa inovacijomis ir progresu, todėl svarbu dalintis patirtimi, patarimais ir padėti. Tik eidami išvien verslas ir mokslas gali pasiekti geriausių rezultatų“, – įsitikinusi ji.

Mokslo ir verslo bendradarbiavimą, verslų plėtrą, žinių pagrindu sukurtų produktų gamybą bei verslo poreikius atliepiančius mokslinius tyrimus skatina ir ES struktūrinių fondų finansuojamos priemonės.  

Mokslo ir verslo bendradarbiavimą skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Inovacijų Lietuva: ar žinai, ką kuriame?“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis. Daugiau informacijos www.mita.lrv.lt.