BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Rezultatai ir statistika

Trumpojo vertinimo ataskaita „Nėščiųjų ir neseniai pagimdžiusių moterų burnos sveikatos įgūdžių ugdymui taikomų intervencijų veiksmingumo vertinimas“.

Vykdytojas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos
Produkto sritis Sveikatos apsauga
Produkto rūšys Tyrimai, studijos

Higienos instituto parengtos trumpojo vertinimo ataskaitos „Nėščiųjų ir neseniai pagimdžiusių moterų burnos sveikatos įgūdžių ugdymui taikomų intervencijų veiksmingumo vertinimas“ tikslas - apibendrinti mokslinius tyrimus apie nėščiųjų ir neseniai pagimdžiusių moterų burnos sveikatos įgūdžių ugdymui taikomų intervencijų veiksmingumą. Burnos sveikata yra vienas iš sudedamųjų ir kritiškai svarbių bendros sveikatos būklės komponentų. Mokslinių tyrimų duomenimis, vyrauja ryšys tarp burnos sveikatos būklės ir tokių ligų kaip Alzhaimerio sindromas, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, kvėpavimo sistemos sutrikimai bei diabetas. Burnos sveikata yra viena aktualiausių visuomenės sveikatos sričių, kurios reikšmė nėštumo metu dar labiau padidėja. Burnos sveikatos problemos nėštumo laikotarpiu taip pat siejamos su daugeliu nemalonių prenatalinių pasekmių, įskaitant priešlaikinį gimdymą bei mažą naujagimio gimimo svorį. Burnos higienos laikymasis gali užkirsti kelią tokioms pasekmėms. Vertinimo metu atlikta mokslinių publikacijų paieška duomenų bazėse MEDLINE (per PubMed), Cochrane Library, Springer Link, BMJ Journals, EBSCO Publishing, Taylor&Francis, Wiley Online Library, Sage Journals Online bei Emerald. Į apžvalgą įtraukti 2008 – 2018 metais anglų kalba publikuoti tyrimai. Iš viso buvo rasti 1767 moksliniai straipsniai. Publikacijų įtraukimo kriterijus atitiko 8 mokslinės publikacijos: 3 atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai; 4 longitudiniai prieš-po tyrimai ir 1 ekonominio efektyvumo tyrimas. Įtrauktose į apžvalgą studijose buvo vertinamos skirtingos intervencijos: motyvacinio interviu principu teikiamos konsultacijos besilaukiančioms; burnos skalavimo skysčių naudojimas; įvairios šviečiamojo pobūdžio burnos sveikatos programos; odontologų vizitai į pacientų namus ar konsultacijos telefonu. Visuose tyrimuose nustatytas teigiamas intervencijų poveikis moterų elgsenos pokyčiams ir vaikų burnos sveikatai. Motyvacinio interviu pagrindu teikiamos individualios konsultacijos besilaukiančioms ar neseniai pagimdžiusioms moterims, papildytos šviečiamojo pobūdžio intervencijomis turi pranašumą prieš standartinę sveikatos priežiūrą keičiant moterų elgseną ir gerinant moterų ir vaikų burnos sveikatą. Ši trumpojo vertinimo ataskaita bus naudijama rengiant metodines rekomendacijas ir informacinę medžiagą sklaidai, skirtą vaikų burnos ligų profilaktikai gerinti. Metodinėmis rekomendacijomis ir informacine medžiaga sklaidai naudosis sveikatos priežiūros specialistai, teikiantys sveikatos priežiūros paslaugas vaikams, socialiniai darbuotojai, vaikų ugdymo įstaigų darbuotojai, visuomenės sveikatos specialistai.