2024 m. gegužės 09 d. Atnaujinimo data: 2024 m. gegužės 09 d.
Biržai / Keliauk.lt nuotr.
Biržai / Keliauk.lt nuotr.

Paradoksali paralelė – jei iš Anykščių važiuosite archainiu būdu – siauruoju geležinkeliu – tai pasieksite visai nearchainį Panevėžį, kuriame klojami dirbtinio intelekto, robotikos ir kitų mokslų pamatai. Kultūrinis kontrastas? Kviečiame žvilgtelėti į šiaurinę Lietuvą – Panevėžio ir Biržų kraštą. Žinoma, tarp šių miestų kadaise buvusio „siauruko“ jau nebėra, tačiau tikrai yra kur akis paganyti.

Jei atvyksite į Panevėžį ir turėsite šiek tiek laiko – patarimas – aplankykite visus miesto parkus, sutvarkytą „Ekrano“ užtvankos pakrantę ir atnaujintą miesto centrą, Senvagę. Galima nuo kojų nusivaryti, o vis dar norėsite eiti. Beje, jau netrukus Panevėžys pakvies ir į naujai pastatytą vieno garsiausių pasaulyje Lietuvos menininko Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

O tuo tarpu iniciatyva „UžmESk akį“ kviečia gegužės mėnesį stojimo į Europos Sąjungą dvidešimtmetį paminėti aplankant Panevėžį bei Biržus ir smagiai ten praleisti laiką. Panevėžio STEAM laboratorijose gegužės 24 d. numatoma surengti ekskursiją-edukaciją visuomenei. Taip pat tuo pačiu metu vyks „Robo labs“ robotų konkursas. Visą dieną centro darbuotojai lauks panevėžiečių ir miesto svečių, besidominančių mokslu ir įvairiais laboratoriniais tyrimais.

Biržai gegužės 19 d. lauks prie orientacinio žaidimo starto linijos šalia Biržų pilies, tokie žaidimai vyks dar keliuose objektuose. Patikėkite, Biržuose galima atrasti ne tik pilį ir garsųjį tiltą per Širvėnos ežerą.

Renginiai nemokami, tačiau lankytojai kviečiami užsiregistruoti iš anksto. Detalią renginių programą ir kontaktus registracijai rasite interneto puslapyje ESinvesticijos.lt.

Panevėžys tampa ambicingu mokslo centru: galite tuo įsitikinti patys

Panevėžys pastaraisiais metais garsėja ne tik puikiomis viešosiomis erdvėmis, bet ir ypatingai gyvybingu STEAM centru. STEAM laboratorijos už ES lėšas yra įrengtos visuose didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau pastebima, kad būtent Panevėžyje šis darinys auga ir klesti ypatingai.

Vaida Repovienė, Panevėžio švietimo centro direktorės pavaduotoja ugdymui, patikslina, kad STEAM centras – tai tyrimų, atradimų, kūrybos ir inovacijų erdvė regiono mokiniams, skatinanti domėtis mokslais, su jais susijusiomis studijomis: „Centro laboratorijose mokiniai supažindinami su gamtamokslinėmis sritimis, aiškinamasi, kaip šios sritys padeda geriau pažinti mus supantį pasaulį.“

STEAM centras gegužės 24 dieną taps dar atviresnis. Fizikos-inžinerijos, DI bei Robotikos ir IT laboratorijose nuo pat ryto vyks veiklos moksleiviams. Visą dieną centro darbuotojai lauks panevėžiečių, besidominančių mokslu ir įvairiais laboratoriniais tyrimais.

V. Repovienė akcentuoja, kad šventinę dieną Fizikos-inžinerijos, DI bei Robotikos ir IT laboratorijose nuo pat ryto vyks veiklos moksleiviams: „Antros gimnazijos klasės moksleiviai gilins fizikos žinias atlikdami foto elemento tyrimą. Šeštokai išbandys praktinę veiklą „Vandens detektorius“ Robotikos ir IT laboratorijoje, tyrinės, ar vanduo švarus, ar nėra druskų. Jie taip pat mokysis dirbti su mikrovaldikliu „Micro:Bit“.

Chemijos-biologijos laboratorijoje savo svajonių muilą ar vonios druskų burbulą gaminsis senjorai, negalias turintys asmenys.

„Džiugina, kad kiekvienas vaikas čia gali patirti sėkmę. Net nedrąsūs, nepasitikintys savimi, bijantys vaikai laužo stereotipus ir puikiai atlieka praktines užduotis, – sako D. Repovienė. Ji žino, kodėl Panevėžys gali tapti DI ambasadoriais šalyje. – Taip sutapo, kad pas mus į centrą atvyko dirbti keli žmonės, kurie asmeniškai labai giliai domisi dirbtinio intelekto tema. Jie iš tiesų yra pažengę šioje srityje, todėl gali daug duoti jaunajai kartai. Beje, regiono pramonė stengiasi pritraukti vis daugiau DI išmanančių specialistų, o STEAM centre esančioje DI laboratorijoje mokoma ne tik suprasti, kas yra DI, bet ir suteikti tiek mokiniams, tiek mokytojams daugiau žinių, kaip, pavyzdžiui, programavimo, algoritmavimo. Tikėtina, kad bendradarbiaujant su verslo įmonėmis, DI specialistais ir ugdant jaunuosius ateities kūrėjus DI klausimais, galime pasiekti gražių rezultatų.“

Vaikų mėgstamiausia išlieka chemijos-biologijos laboratorija, kurioje tyrinėjamos cheminės bei augalinės medžiagos, mikroorganizmai, kuriamos natūralios kūno priežiūros priemonės: vonios burbulai, muilas. Populiariausios veiklos – „Dirbtinis inkstas“ ir „Kristalų mikropasaulis“, kurios metu iš cheminių medžiagų augina mikrokristalus. Veikloje „Dirbtinis inkstas“ moksleiviai tiria dializės žarnos laidumą skirtingoms medžiagoms, atlieka kokybines medžiagų atpažinimo reakcijas, analizuoja įvykusius procesus ir jų sąsajas su hemodializės procedūra dirbtinio inksto aparate.

STEAM centro darbuotojai nelieka abejingi šylančio klimato kaitos procesams, todėl šiais metais išklausę mokymus tvarumo ir klimato kaitos tema „Klimato freska“ šią iniciatyvą plėtoja Panevėžio mokinių ir mokytojų tarpe.

„Džiaugiamės, kad esame matomi ir vertinami. 2023 m. Inovatyviausių mokytojų apdovanojimuose buvome nominuoti „Metų neformaliojo švietimo STEAM srityje teikėjas“.

Už mokinių pasiekimus inžinerijos ir robotikos srityse, nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose, varžybose įmonė „Harju elekter“ įrengė ir padovanojo kompiuterių klasę,kurią įrengė DI laboratorijoje. Taip pat padovanojo inžinerinę 3D dizaino programinę įrangą „Solid Edge“ ir mokymus“, – pasakoja vadovė.

Biržus sunku atpažinti: išgražėjęs miestas tampa fotografų meka

Biržų miestas ir rajonas kupinas kultūrinio paveldo ir garsėja istoriniais bei gamtos lankytinais objektais. Biržai pasižymi unikaliu, tik šiam regionui būdingu kraštovaizdžiu su tūkstančiais smegduobių, įgriuvų, ežerėlių, kuriuo pasigrožėti galima įkopus į unikalios formos Kirkilų apžvalgos bokštą. Šiame krašte nuo Radvilų laikų klesti aludarystės tradicijos.

„Yra galimybė pėsčiomis ar dviračiu apkeliauti visą Širvėnos ežero pakrantę, aplankant Biržų Evangelikų reformatų bažnyčią, Ilgiausią pėsčiųjų tiltą Lietuvoje, Astravo dvaro parką ir senąją Tiškevičių užtvanką“, – pastebi Vaida Dževečkaitė-Klepeckienė, savivaldybės visuomenės informavimo specialistė.

Pašnekovė akcentuoja, kad naujai sutvarkytos viešosios erdvės papuošė Biržų miestą ir gerokai praplėtė pasivaikščiojimo ir dviračių maršrutus: „Modernizuotos erdvės sujungtos specialiai įrengtais pėsčiųjų ir dviračių takais. Projektas visiškai pasiteisino. Buvusi estrada ir jos prieigos pritaikytos visuomenei. Tos vietos, kurių anksčiau žmonės vengė, dabar jos – traukos centai.“

Žmonės džiaugiasi išgražėjusiomis miesto viešosiomis erdvėmis, ten besikuriančių verslininkų teikiamomis paslaugomis (vandens dviračių, valčių, irklenčių, katamarano, katerio, plausto nuoma Širvėnos ežere, ledais ir kitais skanėstais renovuotoje aikštėje), atsiradusiomis naujomis moderniomis erdvėmis įvairiems kultūriniams, visuomeniniams, sporto renginiams.

Mažiesiems miesto gyventojams bei svečiams, o kartu ir juos atlydėjusiems suaugusiems, daug džiaugsmo teikia nauja interaktyvi vaikų žaidimų aikštelė, esanti modernioje, kupinoje žalumos aikštėje šalia Biržų Evangelikų reformatų bažnyčios. Apsilankę sako, kad ši vieta pralenkia daugelį didžiųjų Lietuvos miestų vaikų žaidimų aikštelių.

Visų akį traukia, o karštomis vasaros dienomis atsigaivinti vilioja fotodinaminis interaktyvus Biržų miesto J. Janonio aikštės fontanas, kurį galima užprogramuoti skirtingais režimais ir muzika – fontanas gali „šokti“ pagal pasirinktą melodiją. Modernizavus aikštę ji tapo populiaria miestiečių ir svečių poilsio ir pasivaikščiojimų, pokalbių ant suolelių, vieta.

Sutvarkytas Biržų miesto centrinis paplūdimys tapo daug patrauklesne vieta tiek vietiniams gyventojams, tiek atvykstantiems į Biržus.

„Iš pliažo į šalia esančią piliavietę veda naujai pastatytas tiltas, įrengti laiptai, kurie tamsiu paros metu yra apšviesti. Sutvarkytos – renovuotos Biržų miesto pilies prieigos dabar turistams, miesto svečiams ir vietiniams gyventojams leidžia saugiai ir patogiai patekti į Biržų tvirtovės teritoriją. Galima sakyti, kad tai yra dar viena Biržų reprezentacinė vieta, nes įspūdingus vaizdus pamėgo fotografai“, – pastebi V. Dževečkaitė-Klepeckienė.

Naujausias statinys Biržų mieste – neįprastos formos – lenktas, tamsiu paros metu apšviestas tiltas per Apaščios upę, atvertas pernai metų liepos mėn. pabaigoje, tačiau jau pamėgtas tiek lankytojų, tiek fotografų. Nuo tilto atsiveria Apaščios upės žiočių ir Širvėnos ežero bei jo pakrantės panorama. Tad jei mėgstate kokybišką laisvalaikį bei gerus kadrus – apsilankykite!

„UžmESk akį“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuotas atvirų durų dienų renginių ciklas, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti. Tris gegužės savaitgalius savo įmonių ir įstaigų duris atvers tiek viešojo, tiek ir privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis.