2024 m. gegužės 15 d.
Marijampolės savivaldybės administracijos archyvo nuotr. / Kačių kiemelis
Marijampolės savivaldybės administracijos archyvo nuotr. / Kačių kiemelis

Jeigu dar neteko lankytis Marijampolėje, paskubėkite – čia tikrai yra ką pamatyti ir dėl ko nustebti. Sutvarkytos viešosios erdvės, parkai, įvairūs renginiai – tik dalelė to, kuo galite nudžiuginti savo širdį ir akis visais metų laikais, o pavasarį ir vasarą – ypač.

Minint Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-metį, iniciatyva „UžmESk akį“ kviečia gegužės 25 d. Marijampolėje apsilankyti gyvai ir sudalyvauti orientaciniame žaidime, kuris apims atnaujintas miesto erdves, o dalyviai turės surasti ir atlikti užduotis.

„Tai ir puiki proga dar kartą pasidžiaugti tuo, ką sukūrėme visi kartu ir pasigėrėti Marijampolės miestu“, – sako Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis. – Pokyčiai mieste labai džiugina marijampoliečius ir miesto svečius. O atvykstančius kviečiame būtinai apsilankyti visuose trijuose parkuose, nepraeiti pro Kačių kiemelį ir pamatyti kates, kurios pildo norus, įvertinti „Malonny“ projektą, pasivaikščioti po senamiestį ir pasigėrėti sutvarkytomis jo gatvelėmis, nepraeiti pro Basanavičiaus aikštę ir, be abejo, nukeliauti iki Igliaukos ežero, kur puikiai sutvarkyta pakrantė bei pasivaikščioti Liudvinavo parke“, – perliukais dalinosi Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis.

Iniciatyvos „UžmESk akį“ renginiai, organizuojami dešimtyje šalies apskričių, nemokami, tačiau lankytojai kviečiami užsiregistruoti iš anksto. Detalią renginių programą ir kontaktus registracijai rasite interneto puslapyje ESinvesticijos.lt.

Tarpukario dvasia alsuojantys parkai 

Pasak K.Podolskio, Marijampolė gali pasigirti trimis nuostabiais parkais. Vytauto Didžiojo parkas – miesto sodas yra pats seniausias ir įkurtas net 1868 m. ir šiandien žavi savo išlaikyta prieškario dvasia bei akį džiugina gėlynais.

Prieškario laikais pasišnekučiuoti ir atsipalaiduoti čia rinkdavosi dailiai apsirengusios ponios ir išvaizdūs ponai. Seniausias miesto parkas, dabar įgavęs papildomo patrauklumo, tačiau išlaikęs prieškario dvasią, apsodintas fantastiškais parodomaisiais Sūduvos kultūros paveldo gėlynais taip pat papuoštas trykštančiu fontanu bei visai šalia įsikūrusia vaikų žaidimo aikštele kviečia būti aplankytas.

Poezijos parkas įsikūręs Šešupės ir Javonio santakoje 1984-aisiais, o atgimė 2012-aisiais. Šiame parke susilieja vandens ir spalvų žaismas. Parkas pasipuošęs plastiškų formų suolais, moderniu ir ekonomišku apšvietimu, želdynais, amfiteatru kameriniams renginiams, nuostabiais fontanais, taip poilsio zonoje rasite ir spalvingą vaikų žaidimo aikštelę.

Pašešupio parke šiandien verda tikras gyvenimas, kadangi jame veiklų ant visų rankų pirštų nesuskaičiuotum. Tai ir dendrologinis draustinis, užimantis kone 30 ha teritoriją, kurioje eina 3 kilometrų ilgio dendrologinis pažintinis takas. Vaikščiodami juo susipažinsite su čia augančiais vertingais senais medžiais, įvairia augmenija. Dendrologiniame parke taip pat yra tvenkinių, kurie sudaro palankią terpę biologinei įvairovei, šalia lėtai vinguriuoja Šešupė.

Parke buvo įrengti natūralios dangos takeliai, dviračių ir pėsčiųjų takai, teniso kortai, paplūdimio tinklinis, badmintono aikštelė, šaškių ir šachmatų stalai, vaikų žaidimų aikštelės, paplūdimys, todėl čia veiklos netrūksta nei mažiems, nei dideliems ir čia visad gausu žmonių.

Kaip Marijampolės simboliu tapo katės

Miesto centre esanti Kačių kiemelis jau seniai tapo atvykėlių traukos centru ir vilioja savo neįprastu ritualu. „Marijampolės ištakos ir įkūrimas yra siejamas su grafiene Pranciška Butleriene – neeiline, stipria, įtakinga asmenybe, o ji labai mylėjusi kates, tad Senamiesty jų skulptūros papuošė kiemelį. Turistai ir miesto gyventojai ne tik ateina aplankyti kačių, bet ir paprašyti, kad jos išpildytų norus – sakoma, kad visas tris paglosčius, noras išsipildys“, – šypsosi K.Podolskis.

Marijampolėje laukia ir atnaujinta Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka, o kaimiškose vietovėse šalimais – sutvarkytos viešosios erdvės, kurios kviečia nepravažiuoti pro šalį. „Tikrai galima tik pasidžiaugti tuo, kokius ES projektus pavyko įgyvendinti, kuriuos pradėjome nuo 2007 iki 2021 m., o atsiėjo jie apie 100 milijonų eurų“, – dalinasi K.Podolskis.

Atnaujintose erdvėse nuolat vyksta įvairiausi renginiai. Štai Vytauto Didžiojo parke – pasakų skaitymai, kuriuos organizuoja biblioteka, įvairūs koncertai, edukacijos; Poezijos parke – poezijai skirti renginiai, koncertai; Kačių kiemelis kviečia stebėti spektaklius ir koncertus, o Pašešupio parke renkasi aktyvų gyvenimo būdą mėgstantys žmonės. J.Basanavičiaus aikštėje taip pat vyksta patys įvairiausi masiniai renginiai, štai, gegužės 31 – birželio 1 d. pakvies Cukrinis festivalis 2024 m.

Tad gegužės mėnesį jokiu būdu nepravažiuokite pro Marijampolę, kadangi jūsų laukia ne tik jau minėtas Cukrinis festivalis 2024, bet ir kiti renginiai. Pašešupio parke vyks ėjimo renginys su Vlada Musvydaite, laukia ir Šeimų festivalis, taip pat tarptautinis kūrybinis simpoziumas „Malonny“. Simpoziumo metu viešųjų pastatų sienos pasipuošia piešiniais, tad tai tarsi dailės galerija po atviru dangumi.

Ne veltui sakoma, kad Marijampolėje galima pasijusi tarsi meno mekoje. Simpoziumo metu sukurti kūriniai puošia miesto pastatų fasadus ir traukia atvykėlius Niujorku alsuojančia atmosfera. Čia netgi pamatysite piešinį, kuris puikuojasi ant „National Geographic“ leidinio viršelio! Marijampolę puošia apie 50 gatvės meno kūrinių. Kaip ir kiekvienais metais, „Malonny“ aplankys iš Amerikos atvykstantis marijampolietis menininkas, šio renginio globėjas Ray Bartkus. Užsukite maloniems susitikimams!

„UžmESk akį“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros inicijuotas atvirų durų dienų renginių ciklas, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti. Tris gegužės savaitgalius savo įmonių ir įstaigų duris atvers tiek viešojo, tiek ir privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis.