2024 m. gegužės 17 d. Atnaujinimo data: 2024 m. gegužės 17 d.
Utenos A. ir M.Miškinių viešoji biblioteka / Bibliotekos nuotr.
Utenos A. ir M.Miškinių viešoji biblioteka / Bibliotekos nuotr.

Šiemet sukanka 20 metų, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos (ES) nare. Ta proga visoje šalyje vyks įvairūs renginiai, kuriuose bus galima išvysti dalykus, įgyvendintus pasitelkus Lietuvos gyventojų kūrybingumą ir ES struktūrinių fondų investicijas. Šįkart siūlome susipažinti su jais Utenoje ir Ignalinoje.

Ežerų kraštu vadinamos Utena ir Ignalina gegužės pabaigoje kviečia atrasti du atnaujintus kultūros objektus – gegužės 25-ąją Ignalinos rajone įsikūrusiame Bitininkystės muziejuje lankytojų lauks Bitės dienai skirta akcija „UžmESk akį“ į senąją bitininkystę“.

Renginio organizatoriai kviečia kartu švęsti Bitės dieną, kuri pasaulyje minima nuo 2017 m. Tądien muziejuje bus sukurtas ES gėlynas – bendroje talkoje bus sodinami medingi, vaistiniai augalai, kuriuos lanko bitės. Sodinukai Ignalinos rajoną pasiskes iš Kauno VDU botanikos sodo. „Kviečiame visus kartu gausinti bičių ganyklas, o taip pat – pažinti augalus-gyduolius, natūraliai augančius gamtoje, bet dėl kultūrinių pasėlių sparčiai nykstančius“, – sako renginio organizatoriai.

Tuo metu gegužės 27-ąją Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyks išskirtinė edukacija – moksleiviams ir darželinukams bus pristatyta Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki knyga „Mergaitė su šautuvu“, laimėjusi Lietuvos leidėjų asociacijos apdovanojimą. Knygoje pasakojama apie 20 amžiaus viduryje prieš rusų okupantus ir su jais koloboravusius vietinius kovojusius partizanus. Istorijos centre – mergaitė-partizanė. Abu renginiai nemokami, tačiau lankytojai kviečiami užsiregistruoti iš anksto.

Detalią renginių programą ir kontaktus registracijai rasite interneto puslapyje ESinvesticijos.lt.

Nuo laiko paženklintų pastatų iki pasaulinio lygio muziejaus

„Tai yra pasaulinio lygio muziejus, iš kurio vaikai nenori išeiti. Ir tai sakau ne dėl to, kad esu šios vietos fanė – taip sako visi, čia apsilankę“, – teigia Danutė Indrašienė, Bitininkystės muziejaus direktorė. Seniausiame Aukštaitijos nacionalinio parko kaime – Stripeikiuose – įsikūręs muziejus yra išskirtinis ne tik tuo, jog čia galima sužinoti viską nuo A iki Z apie bites, medų ir bitininkystę. Ignalinos rajonas ypatingas savo aplinka – paskutinis per Lietuvą slinkęs ledynas čia paliko unikalų atspaudą – nepaprastai raižytą reljefą. Be to, galima sakyti, kad per dešimt metų ši vieta atkurta nuo nulio, o jei tiksliau – nuo pamatų.

D. Indrašienė prisimena: „2014 m. atkeliavo ES fondų parama ir jos dėka buvo iš esmės atgaivintas muziejus. 4 ha, priklausančiuose muziejui, buvo keturi pastatai. Ekspertai įvertino, kad renovuoti jų negalima. Todėl jie buvo perstatyti nuo pamatų iki stogo, bet viskas atlikta autentiškai, išlaikant senovinės aukštaitiškos sodybos stilių. Taip pat pastatytas dar vienas naujas pastatas – kluonas, kuriame šiuo metu vyksta edukacijos, seminarai, konferencijos. Jei nebūtume gavę ES paramos, laikas būtų pasiglemžęs ir muziejus būtų išnykęs. O dabar muziejus įgavo antrą kvėpavimą.“

Atkūrus pastatus, sutvarkius aplinką, gauta dar viena ES parama – ji buvo skirta muziejaus ekspozicijoms.

„Tuos ketverius metus gana sunkiai vertėmės: pastatai nauji, muziejus išreklamuotas, o naujos ekspozicijos dar nėra... Tačiau laukti buvo verta, nes dabar esame pasiekę patį aukščiausią lygį“, – sakė muziejaus direktorė.

Ji gyrė ekspoziciją įrengusios įmonės darbuotojus, kurie, pasak D. Indrašienės, kūrė „širdies stilistika“.

„Naujoji ekspozicija, esanti muziejaus erdvėse, yra ne tik interaktyvi (su žaidimais, audiogidais keliomis kalbomis ir pan.), bet ir su jausmu. Kiekviename pastate vis kita tema pristatoma bitė. Atėjus į pastatą tave pirmiausia pasitinka ne šalta muziejinė informacija, bet emocija. Tą patvirtinti gali visi. Pvz., keliautojas Audrius Sutkus, išmaišęs visą pasaulį, užsukęs pas mus ir išvydęs ekspoziciją buvo „apšalęs“ – sakė, kad tai yra pasaulinio lygio muziejus!“, – džiaugėsi muziejaus vadovė.

Nors visi muziejaus pastatai – skoningi, išskirtiniai, daugeliui lankytojų didžiausią įspūdį palieka „Austėjos klėtis“.

„Austėja yra bičių deivė. Klėtyje sukabinti žolynai, kuriuos kasmet muziejaus darbuotojai surenka ir pakeičia. Nors tai yra žiaurus darbas, lankytojų reakcijos atperka visą vargą. Įsivaizduokite: tu ateina į tą mažą klėtį ir užlieję žolynų kvapai tave tiesiog „nukerta“. Čia įrengtas vienintelis Lietuvoje šalto rūko fontanas, kurio kūrėjas – dailės mokyklos mokytojas iš Alytaus. Vaizdas – tikrai užburiantis, nieko daugiau nereikia – jokio pasakotojo, jokių audiogidų. Ateini ir pasineri į kvapų pasaulį“, – išskirtinę muziejaus ekspoziciją pristatė D. Indrašienė.

Muziejuje laukiami visi – ir pavieniai keliautojai, ir jų grupės. Užsisakyti galima ir edukacijas, kurių siūloma net 10.

Vieta apdovanota ir kvapą gniaužiančiu gamtovaizdžiu – teritorijoje net teka upelis, tad čia gražu visais metų laikais. Jei dar nebuvote, muziejininkė kviečia susiplanuoti ir atvykti į gegužės 25-ąją vyksiantį renginį – Bitės dieną, kurios metu numatyta smagi bendruomeniška „bitės talka“. Talkininkams įėjimas į muziejų tądien bus nemokamas.

Bibliotekos Utenoje vadovė – apie tai, kas iš tiesų atveda lankytojus

300 žmonių – tiek kasdien vidutiniškai apsilanko Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. „Prieš pandemiją kasdien ateidavo ir daugiau – maždaug 500 lankytojų. Dabar įpročiai kiek pasikeitę, bet mes nesiskundžiame – kai vyksta renginiai, atvažiuoja ne tik vietiniai“, – teigė bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė.

O tokių renginių bibliotekoje netrūksta. Štai gegužę čia vyks muzikanto Domanto Razausko ir poeto Rimvydo Stankevičiaus pasirodymas, taip pat skaitymo furšetas, kuriame žymūs Utenos žmonės rekomenduos, kokias knygas verta skaityti. O bibliotekos antrame aukšte įkurdintoje meno galerijoje rengiamos parodos – savo darbus eksponuoja ne tik Utenos krašto, bet ir Lietuvos bei užsienio šalių menininkai, kūrėjai.

Pasak įstaigos vadovės, darbuotojai iki šiol sunkiai galėjo įgyvendinti visas idėjas – trūko erdvių, kur galėtų vykti įvairūs renginiai, patrauklūs tiek vietiniams, tiek Utenos svečiams. Gavus daugiau nei 30 tūkst. eurų iš ES fondų investicijų programos, buvo pagerinta bibliotekos infrastruktūra, įsigyti bei sumontuoti nauji minkšti baldai – minkštasuoliai, minkštakrėsliai, pufai. Taip pastato erdvės tapo jaukesnės, linksmesnės ir malonesnės lankytojams.

„Į biblioteką, kaip ir į kitas kultūros įstaigas, žmogų kvieti laisvalaikiu. Todėl, kad ateitų, jis turi gauti ne tik geras paslaugas – svarbu ir maloni aplinka, patogi bei graži erdvė. Kitaip jis neateis arba atėjęs nenorės pasilikti. Tyrimai rodo, kad tik mažiau nei pusė bibliotekų lankytojų Lietuvoje domisi tikrosiomis viešosios bibliotekos paslaugomis – tokiomis kaip skaitymas, ko nors mokymasis. Didžioji dalis čia neveikia nieko. Jie ateina susitikti su kitais ir tada sužino apie visokias bibliotekoje esančias galimybes – skaitmenines paslaugas, renginius ir panašiai“, – juokėsi V. Garunkštytė, kviesdama patiems atvykti ir įsitikinti.

Nuo robotų iki patarimų apie ES ir būsimą karjerą

Šiuo metu bibliotekoje veikia vaikų erdvė, kurioje jauniausi lankytojai ras ne tik knygų ir jaukų kampelį, kur jas galėtų pavartyti ar paskaitinėti prieš apsispręsdami, ar verta neštis namo, bet ir pažaisti stalo bei kompiuterinių žaidimų, pvz., „Xbox“.

Vyresniems įdomus gali pasirodyti bibliotekoje veikiantis „Europe Direct Utena“ centras. Jis – vienas iš devynių tokio tipo centrų, veikiančių Lietuvoje. Čia bibliotekos lankytojai gali nemokamai rasti informacijos apie Europos Sąjungą, jos politiką ir vertybes visuose Europos kampeliuose.

Po bibliotekos stogu vietos rado ir Utenos jaunimo informacijos centras, 14-29 metų vietiniai konsultuojami įvairiausiais klausimais. Pasak centre dirbančios ir jaunuolius konsultuojančios Editos, pagrindinė idėja – padėti jauniems žmonėms susiorientuoti ir skatinti savarankiškai priimti sprendimus dėl jiems svarbių klausimų gyvenime: išsilavinimo, savanorystės, darbo ir kitų dalykų. Šis centras yra dalis Europos jaunimo informacijos tinklo „Eurodesk“, kuris veikia 34 Europos šalyse ir teikia išskirtinę informaciją, skirtą jaunimui ir dirbantiems su jaunimu.

Visai šeimai skirtas Skaitmeninių veiklų centras – turbūt gausiausia lankoma bibliotekos. Čia galima išbandyti virtualios realybės, 3D, robotų ir kitas interaktyvias edukacines priemones. Kiekvieną penktadienį 10-15 val. skelbiama Šeimų diena, kurioje lankytojai gali naudotis įvairiais konstruktoriais, robotais, išmėginti interaktyvų dviratį, sudalyvauti „Kinect“ viktorinose, taip pat – pasimokyti, pvz., redaguoti nuotraukas ar kurti filmus. Lankytojų grupės rengiamos ir ekskursijos bei edukacijos. Tiesa, jas reikėtų užsisakyti iš anksto.

Kartą per mėnesį Skaitmeninių veiklų centras tampa išskirtinai senjorų erdve – konkreti užsimėmų data ir tema skelbiama bibliotekos svetainėje www.uvb.lt.

Nors mokymai vyksta tik kartą per mėnesį, aktyvūs ir žingeidūs senjorai į biblioteką užsuka ir dažniau, nes čia veikia ir Utenos trečiojo amžiaus universiteto informacinis taškas, vyksta renginiai, mokymai, susitikimai.

„UžmESk akį“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros inicijuotas atvirų durų dienų renginių ciklas, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti. Tris gegužės savaitgalius savo įmonių ir įstaigų duris atvers tiek viešojo, tiek ir privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis.