2024 m. gegužės 15 d.
Klaipėda / Klaipėdos TIC nuotr.
Klaipėda / Klaipėdos TIC nuotr.

Kelionė po Klaipėdos kraštą asocijuojasi su vėjo ir vandens stichijomis, kuriose savo gyvenimą kuria žmogus. Lėtai, visada pasitardamas su jūra, mariomis, Nemunu ir visais jo intakais. Dvidešimt metų Europos Sąjungoje – užmeskime akį į Lietuvos pajūrio ir pamario didžiausius pokyčius. Ar žinojote, kad šalia garsiosios Nemuno deltos įsikūręs Šilutės miestas nuo šiol dar labiau tapo savimi? O Klaipėdos jūrų uostas – dar labiau uostas? Taip po truputį, palengva keičiasi Lietuvos vartai į pasaulį.

Gegužės mėnesį Klaipėda ir Šilutė – kaip ir visa Lietuva – nori pakviesti visus užsukti į svečius – pažintinis projektas „UžmESk akį“ šiame krašte neapsieis be plaukiojimo. Klaipėdoje gegužės 31 dieną organizuojama ekskursija keltu „Nida“. Bus plaukiama maršrutu: Senoji perkėla – Malkų įlanka – Senoji perkėla. Klaipėdos valstybinis jūrų uostas taip visuomenei pristatys grandiozinį ES finansuotą projektą, kurio metu buvo išgilinta Malkų įlanka. Į ekskursiją galima registruotis jau dabar.

O štai gegužės 25 dieną pamario mieste Šilutėje – „UžmESti akį“ kvies Šilokarčema. Orientacinis žaidimas padės geriau susipažinti su šiuo miesto kvartalu, kuris buvo kompleksiškai ir išradingai sutvarkytas. Priminsime, kad tą dieną vyks ir Šilutės miesto šventė. Aktyvaus orientacinio žaidimo metu lankytojai turės konkrečiuose objektuose rasti ar atlikti užduotis.

Renginiai nemokami, tačiau lankytojai kviečiami užsiregistruoti iš anksto. Detalią renginių programą ir kontaktus registracijai rasite interneto puslapyje ESinvesticijos.lt.

Uostas – švaresnis ir gilesnis

Jei šiandien atvyktume į Klaipėdą, tai savo akimis nepamatytume vieno didžiausių pokyčių. Aplankytume Olando kepurę, Jūrų muziejų su delfinais, laikrodžių muziejų, tačiau ar kam šautų į galvą, kad uosto Malkų įlanka pagilėjo net keliais metrais – buvo 11, o dabar – 14,5 metro?

Džiugas Šaulys, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas, juokauja: „Sunkiausia yra pasigirti po vandeniu atliktais darbais. Jų paprasčiausiai nesimato. Tačiau uostui tai – gyvybiškai svarbu. Apskaičiuota, kad vienas gylio centimetras leidžia į „Panamax“ tipo laivą papildomai pakrauti iki 100 tonų krovinių, o tai reiškia tiesioginę naudą valstybei ir kiekvienam iš mūsų.“

Įgyvendinant didelės apimties Malkų įlankos gilinimo projektą, pirmiausia buvo pastatyta krantosaugos sienutė, iškastas jos dugne susikaupęs užterštas gruntas, o vėliau įlanka pagilinta. Praėjusio amžiaus 6-7 dešimtmetyje Malkų įlankos teritorijoje remontuojant laivus kaupėsi įvairių medžiagų, kurios nusėdo į Malkų įlanką ir taip susidarė dideli kiekiai užteršto grunto. Iš viso jo iškasta apie 250 tūkst. kubinių metrų.

Dabar čia gali įplaukti didesnių parametrų laivai. Kompleksiniu Malkų įlankos išvystymo projektu buvo siekiama pagerinti jūrų transporto eismo sąlygas šioje zonoje, padidinti laivybos saugumą ir įdiegti priemones, saugosiančias Smeltės botaninį draustinį ir jame augančias retas augalų rūšis.

Navigacinis saugumas dabar jau leidžia į terminalus priimti „Panamax“ ir „Postpanamax“ tipo laivus. Galima pakrauti ir iškrauti didesnį krovinių kiekį vienu metu. Tie keli metrai gilyn Malkų įlankoje – beveik šviesmetis aukštyn visai Lietuvos ekonomikai.

D. Šaulys pastebi, kad pirmąjį šių metų ketvirtį uosto krova atgavo savo apkrovas, kokias turėjo iki Rusijos invazijos į Ukrainą ir sankcijų pradžios: „Dėl Malkų įlankos pagilėjimo daugelio uosto įmonių krova ir apyvarta gerokai padidėjo. Imant ilgesnį laikotarpį, Malkų įlankoje esančių terminalų krova nuo 2017 iki 2023 metų išaugo nuo 6,3 iki 9,2 milijono tonų.

Nuo ekonominio nuopuolio dugno uostas jau atsispyrė. Dabar – tik aukštyn, o jei tiksliau, laukia iššūkiai pietinėje uosto dalyje – kitoje Smeltės pusėje iki 2028-ųjų numatomi 100 hektarų uosto plėtros darbai.“

Šilutė gimtadienį švęs atsinaujinusi

Jei dabar keliautume dar labiau į pietus, pro istorinį ir kartu atsinaujinusį, keliautojams pritaikytą Drevernos uostą, pro Pamario perlą Kintus, užsuktume pas paukščius į Ventės ragą, iš Mingės laiveliu persikeltume į Uostadvarį Rusnės saloje, vaizdingais keliais pasiektume Rusnę, kur užvalgytume tikros žuvienės (verdant įdėta daug meilės, bet nemaišyta) ir galiausiai pasiektume Šilutę.

Jei seniai buvote Šilutėje – pats metas atnaujinti įspūdžius. O kodėl tai negalėtų būti gegužės 25-oji? Kaip tik tuomet vyks Šilutės miesto šventė. Be daugybės kitų renginių, mieste planuojamas orientacinis žaidimas, skirtas iš arčiau pažinti šį nuostabų miestą ir atidžiau pažvelgti į tai, kaip kūrybingai ir efektyviai ES lėšos virsta mūsų tikrai apgalvota ir prasminga nauda. Renginį vainikuos koncertas.

Jei prie Šyšos upės, palei polderį, jums atrodys, jog persikėlėte laiku į praeitį, tai žinokite, kad autentiškas akmeninis grindinys buvo atkurtas dabar.

Karolina Bernotienė, savivaldybės Planavimo ir plėtros skyriaus specialistė, primena, kad, derinant veiksmus su Kultūros paveldo departamentu atkurta visa senoji turgaus aikštė. Istorijos mėgėjai žino, kad Šilutėje turgūs buvo grandioziniai. Gal grįš tie laikai? Visai tikėtina, nes laivyba Nemunu atsigauna septynmyliais žingsniais.

„Po rekonstrukcijų atgijo visa savivaldybė. Vaikų žaidimo aikštelės, amfiteatras, laivų nuleidimo vieta – viskas nauja, įveiklinta ir sukurta autentišku Šilutės miesto stiliumi“, – sako K. Bernotienė.

Šilokarčema, buvęs gana apleistas miesto kvartalas, virto tikru traukos objektu ne tik turistams, bendruomenei, bet ir verslui.

Jeigu norite detalių – prašom. Šilutės miesto Šilokarčemos kvartalas sutvarkytas kompleksiškai: atlikta Turgaus, Žuvų aikščių ir jų prieigų rekonstrukcija, pakeičiant esamas dangas naujomis, rekonstruojant aikštei funkcionuoti reikalingus inžinerinius tinklus, automobilių stovėjimo aikšteles, atnaujinant žaliuosius plotus, mažąją architektūrą, sutvarkant krantines. Įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, o jau esantys – atnaujinti, sutvarkyti inžineriniai tinklai, Šyšos kilpos parke įrengtos prieigos prie vandens ir sutvarkyti krantai, įrengiant mažųjų ir žvejybos laivų švartavimosi ir stovėjimo vietas.

Šyšos upės pakrantėje įrengta aktyvaus poilsio aikštelė, pastatyti mankštos ir gimnastikos įrenginiai bei treniruokliai suaugusiems ir vaikams, karuselės vaikams.

Pokyčių tikrai galima mokytis iš Šilutės! Važiuokime švęsti kartu!

„UžmESk akį“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros inicijuotas atvirų durų dienų renginių ciklas, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti. Tris gegužės savaitgalius savo įmonių ir įstaigų duris atvers tiek viešojo, tiek ir privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis.